| Mézeskalács receptek
Fűszeres mézeskalács
Hozzávalók: 10 dkg margarin vagy vaj, 10 dkg cukor, 10 dkg méz, 2 egész tojás, 20 dkg liszt, 1 dkg szalalkáli, 1/2 kávéskanál gyömbér, szegfűszeg és fahéj, 5 dkg cukrozott narancshéj, kevés zsemlemorzsa
Kerek vagy hosszúkás formát választunk, amit zsiradékkal kikenünk, zsemlemorzsával beszórunk. A vajat vagy margarint keverjük habosra a cukorral, adjuk hozzá az előbb megforralt mézzel a kockára vágott narancshéjat és a felhabosított tojásokat, végül lisztet, fűszereket, szalalkálit keverjünk bele. Ezután öntsük az előkészített formába. Közepesen meleg sütőben 40 percig süssük.
Mézes puszedli
Hozzávalók: 1 kg liszt, 5 dl méz, 30 dkg cukor, 2 evőkanál sárgabaracklekvár, 4 tojássárgája, 1 doboz szalalkáli (2 dkg), 1 teáskanál szódabikarbóna (2 evőkanál tejben feloldva), ízlés szerint: őrölt fahéj, szegfűszeg, ánizs, 1 citrom reszelt héja, 20 dkg margarin
Az egészet összegyúrjuk, majd hűtőben két-három napig pihentetjük. Ezután 4-5 mm vastagra nyújtjuk, kiszaggatjuk, sütjük. Sütés után azonnal puha és ehető. Pléhdobozban sokáig eláll.
Mézes hógolyók
Hozzávalók: 20 dkg vaj vagy margarin, 10 g vaníliás cukor, 4 dl liszt, 0,5 dl méz, 1/2 teáskanál só, 1,5 dl durvára darált dió, porcukor
Keverjük simára a vajat a mézzel. Szitáljuk egybe a lisztet és a sót, majd adjuk a mézes keverékhez előbb ezt, majd a vaníliát és a diót is. Az anyagból formáljunk kissé ellapított gömböket. 1 750C-os sütőben süssük 10-12 percig. Amíg még forrók, forgassuk őket porcukorba. Majd lehűlés után még egyszer. Harmincöt-negyven darab lesz belőle.
Puha mézes
Hozzávalók: 6 egész tojás, 25 dkg porcukor, 1-1 kávéskanál őrölt fahéj és szegfűszeg, 2 dl tej, 2 dl langyos méz, 35 dkg liszt, 1 csapott evőkanál szódabikarbóna
A tojások sárgáját a porcukorral, a fahéjjal és a szegfűszeggel kikeverjük, hozzáadjuk a tejet és a langyos mézet. A liszttel kevert szódabikarbónát a masszához adjuk, majd a keményre vert tojásfehérjehabot is óvatosan beleforgatjuk. Közepes tepsibe öntve megsütjük.
Kaliforniai mézes-diós sütemény
Hozzávalók: 20 dkg vaj (vagy 10 dkg vaj és 10 dkg margarin), 1/2 teáskanál só, 10 g vaníliáscukor, 1 dl folyékony, illatos méz (Pl. hársméz), 5 dl átszitált finomliszt, 2 dl finomra vágott dió
Verjük krémmé a vajat a sóval és a vaníliával. Verjük tovább, és közben vékony sugárban adagoljuk a krémhez a mézet. Keverjük hozzá a lisztet és a diót. A hűtőben pihentessük egy óra hosszat. Sodorjunk a tésztából kb. 4 cm átmérőjű rudakat és csomagoljuk mindegyiket sütőpapírba. Hűtsük ismét egy óra hosszat, majd szeleteljük fel kb. egy centiméter vastag korongokra. 1 750C-on süssük, vékonyan kizsírozott tepsiben, 12-14 percig. Harmincöt-negyven darab lesz belőle.
Svéd mézes sütemény
Hozzávalók: 300 g margarin v. vaj, 1,5 dl méz, 30 dkg cukor, fahéj, gyömbér, szegfűszeg, 3 tojás, szódabikarbóna, 80 dkg liszt
A margarint a mézzel, cukorral és a fűszerekkel felfőzzük. Hagyjuk kihűlni. Hozzáadjuk a tojást és a szódabikarbónával elkevert lisztet. Gyúródeszkán gondosan eldolgozzuk. A tésztának hűvös helyen néhány órát, akár egy éjszakát is pihennie kell. Lisztes deszkán kinyújtjuk, apró süteményhez 1-1,5 mm-re, nagyobbakhoz 2 mm vastagra. Karácsonyi formákkal kiszaggatjuk. A kisebbeket 175-200 fokon sütjük 8-10 percig, a nagyobbakat 150 fokon 10-15 percig. Óvatos megemelés után a tepsiben hagyjuk kihűlni.
Cukormázzal díszíthetjük. Hetekig eláll és egyre finomabb lesz.
Debreceni mézes
Hozzávalók: 4 db tojás, 10 dkg porcukor, 1/2 kg liszt, 1 csomag sütőpor, 4 dl méz, 1/2 dkg őrölt fahéj, 3 dkg őrölt szegfűszeg, 5 dkg apróra metélt dióbél
A tojásokat a porcukorral vetjük habosra, majd keverjük hozzá a többi hozzávalót a dió kivételével, a felsorolás sorrendjében, jól dolgozzuk össze. A keverés könnyebb, ha a méz langyos.
Zsírozzunk ki egy akkora tepsit, amiben az egész massza kb. 2 cm vastagon elteríthető, terítsük bele a tésztát, és még a sütés előtt szórjuk meg a tetejét a dióval. Közepes hőfokon süssük aranybarnára. Kb. 4x4 cm-es kockákra vágva, a tetejét porcukorral meghintve kínáljuk.
Juli-féle mézes
Hozzávalók: 40 dkg liszt, 10 dkg méz, 30 dkg porcukor, 3 tojás, 1 kávéskanál szódabikarbóna
Az alkotórészeket összegyúrjuk, gombócokat formálunk, és kizsírozott, kilisztezett tepsiben megsütjük.
Hamis mézes
Hozzá valók: 50 dkg liszt, 25 dkg cukor, 1 dl tej, víz, 1 dkg szalalkáli, 7 kanál cukor, 5 tojásfehérje a tetejére
Az 1 dkg szalalkálit a tejben megáztatjuk, a cukrot megpörköljük és felengedjük vízzel, összegyúrjuk a liszttel. A tésztát késfok vastagságúra kisodorjuk, majd pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. A tojásfehérjét cukorral felverjük, majd a kisült tésztát beleforgatjuk ebbe a mázba.
Mézes-bábos
Hozzávalók: 1 kg liszt, 1/2 kg por-cukor, 6 tojás, 20 dkg méz, késhegynyi szódabikarbóna, ízlés szerint reszelt citromhéj, szegfűszeg, fahéj, esetleg ánizs
A bábozás előtti nap estéjén célszerű összeállítani a tésztát, s be kell tenni a hűtőszekrénybe (akkor majd nem ragad). Meglisztezett gyúródeszkán a vékonyra kinyújtott tésztából tetszés szerint szaggathatók süteményformákkal, vagy vághatók előrajzolt kartonpapírok mentén a különböző figurák. A csillagokra, báránykákra, szívecskékre, házikókra, bábukra, s más sütőformákra díszítésként kerülhet dióbél, mandula, mogyoró, mák, ánizs, cukorhabból nyomott minta.
A sütésnél nagyon kell vigyázni, mert a vékony mézes tésztát hamar "megkaphatja" a forró sütő, megéghet.
A karácsonyfadísznek szánt, vagy a lakásban dekorációként felakasztandó mézeskéket melegen kell átszúrni vastag tűvel, hogy cérnát lehessen fűzni beléjük.
Mézes báb I
Hozzá valók: 12 tojássárgája, 0,5 kg méz, 28 dkg porcukor, kevés szódabikarbóna, 2 kanál rum, kis fahéj, citromhéj, 12 tojásfehérje, 40 dkg liszt
A tojások sárgáját a mézzel, cukorral egy óráig keverjük. A szódabikarbónát 2 kanál rumban feloldjuk és a fahéjjal, citromhéjjal együtt a mézhez vegyítjük. A tojásfehérjét kemény habbá verjük és a masszához vegyítjük, majd a lisztet is belekeverjük. Tepsibe öntjük. Egy árán át lassú tűzön sütjük.
Mézes báb II
Hozzá valók: 1 kg kenyérliszt, 30 dkg méz, 0,5 kg cukor, kellő mennyiségű fahéj, egy citrom héja lereszelve, 5-7 db tojás, 2 kávéskanál szódabikarbóna
Kemény tésztává dagasztjuk, majd pihenni hagyjuk fél óráig (de lehet egész éjjelen át is). Késfoknyi vastagságúra kisodorjuk. Különféle kis formákkal kiszurkáljuk. Közepesen meleg sütőben sütjük. Előzőleg tojással megkenjük.
Mézes lepény
Hozzávalók: 30 dkg méz, 4 tojássárgája és -fehérje, 5 dkg zsír, kevés fahéj, 5 dkg cukor, 30 dkg barnaliszt, 1 kávéskanál szódabikarbóna, a tetejére cukros dió
A mézet, tojássárgáját, zsírt, cukrot, fahéjat, lisztet és szódabikarbónát jól kikeverjük. Utoljára a 4 tojás habját vegyítjük hozzá. Kikent, kilisztezett tepsibe tesszük, a tetejére cukros diót szórunk.
Blanka néni süteménye
Szárított gyümölcsöt 30 dkg mézzel, 5 dkg vajjal, 3 tojással, 1 csomag sütőporral, 5 dkg darált mogyoróval, 5 dkg mazsolával, csipetnyi fahéjjal és ánizzsal habosra dolgozzuk, majd állandó keverés mellett hozzáadunk 30 dkg lisztet. Kivajazott őzgerincformába töltjük, és középmeleg sütőben sütjük. Kihűlve szeleteljük és vaníliás cukorral meghintve tálaljuk.
Rudacskák
Másfél dl langyos tejben felolvasztunk 30 dkg mézet, egy csipetnyi ánizst és 15 dkg porcukrot. 75 dkg lisztet összekeverünk 1 csomag sütőporral, és eldolgozzuk az előkészített mézes tejjel. Összegyúrjuk, simára dolgozzuk és kinyújtjuk. Ujjnyi rudacskákra vágjuk, megkenjük tojásfehérjével. Középmeleg sütőben kb. 15 percig sütjük.
Puha mézesrudak
Két egész tojást, 5 dkg porcukrot, két késhegynyi szódabikarbónát habzásig keverünk, azután lassú keverés mellett hozzáadunk 2 dl langyos mézet és 25 dkg lisztet, kevés fahéjat és szegfűszeget és még fél óráig keverjük. Kis tepsibe öntjük, megsütjük. A tepsibe öntött tésztát hámozott fél mandulákkal megszórjuk. Ha megsült, deszkára borítjuk és csak annyit szeletelünk belőle, amennyit egyszerre elfogyasztunk.
Mézkenyér
20 dkg mézet, 20 dkg eperlekvárt, 15 dkg cukrot, 4 tojássárgáját és
1 evőkanál kakaót összedolgozunk, ízesítjük a citrom reszelt héjával, ánizzsal, fahéjjal és 5 g szalalkálival. Hozzáadunk 1 liter tejet, 6 dkg olvasztott vajat és az egészet Újra jól elkeverjük. Ezután a tojások keményre vert habjával óvatosan összedolgozzuk és a masszát alufóliával kibélelt őzgerinc formába töltjük. Lassú, középmeleg sütőben megsütjük. Az edényből való kiborítás után átforgatjuk.
Hadi mézeskalács
Kell hozzá 0,5 kg cukor, melynek felét meg kell pirítani és felereszteni 0,5 liternyi vízzel, a cukor másik felét beletenni és felforralni. Ha kissé kihűlt, szegfűszeget, fahéjat, citromhéját, vaníliát, 2 kávéskanál szódabikarbónát teszünk közé és 1 kg lisztet, ezt összegyúrjuk. Kikent tepsiben megsütjük, ha kisült, cukorral lehintjük.
Finom mézeskalács I.
6 tojássárgáját 3 kanál cukorral habosra keverünk, 50 dkg langyos mézet hozzáadunk és újból kidolgozzuk. Citromhéj reszelve, vanília, fahéj, 1 jó késhegynyi szódabikarbóna, 38 dkg liszt, 6 tojás kemény habja jön még hozzá. Ha ezt elkevertük, kikent és lisztezett tepsibe tesszük, a tetejét vágott dióval megszórjuk és megsütjük. Hosszúkás szeletekre vágjuk. A mézeskalács puha és sokáig el lehet tartani.
Finom mézeskalács II.
Végy 25 dkg mézet és 5 dkg vajat. Langyosítsd meg forró gőz fölött. Egy másik edénybe tegyél 3 tojást, 10 dkg porcukrot, 1 evőkanál fahéjat, 1 kávéskanál szegfűszeget és 2 dkg szalalkálit. Turmixgéppel, vagy kézi habverővel jól dolgozd össze és öntsd bele a langyos mézbe. Ismét dolgozd össze. Kézzel gyúrjál bele 60 dkg lisztet. Szobahőmérsékleten pihentesd egy napig. Lisztezett deszkán nyújtsd vékonyra (4-S mm). Késsel vagy kiszúró formával készíts tetszés szerint figurákat. Forró sütőben (220 fok) süsd mogyoróbarnára. Alája tegyél alufóliát, még sütés előtt. Tetejét felvert egész tojással kend sütés előtt, vagy még forrón sütés után.
Díszítő cukormáz: 2 db tojásfehérjéhez szitálj annyi porcukrot, hogy összekavarva igen sűrű mázat kapjál. Rakd kanállal nejlonzacskóba. A sarkára vájj pici lukat. Írhatsz, rajzolhatsz vele a kisütött mézeskalácsokra. Felét színezheted kakaóporral.
Jó tanácsok, hogy biztosan jól sikerüljön a süteményed:
A tészta hozzávalóit mindig szitáld (cukor, liszt, fűszerek). Akkor sem kell több lisztet gyúrnod bele, ha lágynak találod a friss tésztát. 24 óra múlva pont elég kemény lesz. Ha sütéskor mégis szétterülne, gyúrj hozzá fél marék lisztet. Sütőtől függően 4-5-6 percig sül. Használj órát, hogy biztosan ne égjen meg, de csak akkor nyisd ki a sütő ajtaját, amikor kész a tészta.
Csokoládés mézeskalács
Először vajazzuk, majd liszttel hintsük ki egy kisebb zománcozott tepsi alját. Utána mérjünk ki 25 dkg mézet, és takaréklángon kevergetve melegítsük, amíg felolvad. Vegyük le a langyos mézet a túzről, és adjunk hozzá 1 dl tejet, 4 dkg darált diót, 2 tojássárgáját, negyed mokkáskanál szódabikarbónát, fél mokkáskanál őrölt szegfűszeget, negyed mokkáskanál őrölt fahéjat, egy csipet sót, és 1 citrom reszelt héját. A mézes pépet habverővel kb. 10 percig keverjük, majd kisebb adagokban dolgozzunk bele 30 dg lisztet. Ezután gyújtsuk be a sütőt, állítsuk 1800C-ra (nyolc osztású skálán 3. fokozat), majd a megmaradt tojásfehérjét verjük kemény habbá, és egy főzőkanállal finoman forgassuk a tésztába. Végül a sűrű masszát öntsük a kivajazott tepsibe, egyenletesen kenjük szét benne, majd tegyük az előmelegített sütőbe, és mérsékelt tűzön süssük kb. 25 percig, amíg a teteje világosbarnára pirul. Ha lehűlt, metéljük le a szélét, és a lágy, de szívós tésztát vágjuk kb. 3 X 5 centiméteres darabokra, majd szobahőmérsékleten 2-3 napig pihentessük. Végül az egyes téglalapokat szeljük ketté, a közepét kenjük meg sűrű baracklekvárral, majd az egymásra helyezett lapokból álló töltött mézeskalácskockákat még 1 napig pihentessük.
Másnap egy kisebb zománcozott edényben 6 dkg kakaóhoz adjunk 30 dkg szőlőcukrot, és 1,8 dl vízzel keverjük simára. Lassú tűzön, állandóan kevergetve főzzük kb. 10 percig, amíg besűrűsödik, majd vegyük le a tűzről, és tegyünk bele 6 dkg vajat. Végül a szobahőmérsékleten felpuhult mini mézeskalácsokat forgassuk bele a csokoládémártásba úgy, hogy az aljukat ne érje a máz.
Mézeskalács
18 dkg mézet, 20 dkg cukorral felforralunk. 0,5 kg barna lisztet (lehet rozsliszt is) ezzel leforrázva, ha annyira kihűlt, hogy a kéz kibírja, gyúrni kezdünk a tálban. Összeállítva cipókba vágjuk és formáljuk, kinyújtjuk. Most mindenféle formát szaggathatunk belőle és lisztezett, kent tepsire téve, tojással kenjük, félszem abált mandulát téve a puszedliformákra. Lehet cukormázzal is bevonni (cukor, kis víz és citromlé) és így közepes sütőben sütni. Lehet kissé vastagabbra nyújtva, egyben is tepsibe tenni és azután földarabolni, vagy lehet mézeskalácsszíveket vagy bármilyen formát csinálni és mázzal, főtt tojás-habbal színezve díszíteni. Karácsonyfadíszül is alkalmas. Fontos, hogy sütés előtt a tészta tepsiben fél órát pihenjen. Minél régibb, annál jobb.
Kevert mézes
12,5 dkg cukrot, 25 dkg mézet és
3 tojássárgáját habosra keverünk, azután adunk hozzá egy mokkáskanál törött fahéjat, törött szegfű-szeget és egy kiskanál szódabikarbónát. Mindent jól összekeverünk, hozzáadunk 25 dkg kenyérlisztet és végül 3 tojásfehérjének kemény habját. Tepsibe öntjük, a tetejét liszttel és hosszúkásra vágott mandulával meghintjük, jó tűznél megsütjük.
Mézeskalács csók
15 dkg cukrot, 40 dkg finom rozslisztet, 1,5 tojást, 2 evőkanál meleg mézet, egy kávéskanál szódabikarbónát, kevés szegfűszeget, fahéjat és citromhéjat gyúrjunk össze, azután kis dió nagyságú golyócskákat készítsünk belőle. Rakjuk ritkán a megkent sütőre, s mint más vajastésztát, jó melegben süssük meg. Nagyon kell vigyázni, hogy meg ne égjen. Esetleg fél-fél mandulát is tehetünk a kis golyócskák tetejére. Nagyon egészséges és olcsó, ízletes sütemény.
Sáfrányos Luca-napi kalács
Édes kelt tészta, akár a magyar bukta vagy kalács. Különlegességét a vízben oldott sáfrány adja. Ettől lesz szép sárga és illatos (1 kg lisztre kb. 1 g).
A szokásosan elkészített kelt tésztából hurkákat gyúrunk és kb. 10 cm-es figurákat alakítunk ki. Tojással megkenjük, és mazsolával díszítjük. Második kelesztés után 250 fokon kb. 8 percig sütjük.
Hamis mézeskalács I
3 tojást megmérünk és ugyanolyan súlyú cukrot veszünk. Lisztet veszünk: 3 dkg-mal kevesebbet, mint a 3 tojás súlya. A 3 tojás sárgáját a kimért cukorral jól elkavarjuk, teszünk bele 3 kanál feketekávét, a kimért lisztet és végül a 3 tojás kemény habját. Kikent, kilisztezett tepsibe tesszük és megsütjük.
A kávét helyettesíthetjük 3 kanál vízzel, de akkor kevés vaníhiát is tegyünk bele. Ha vízzel készül, a tészta sárga, ha kávéval, barna színű lesz.
Hamis mézeskalács II.
10 dkg kristálycukrot lábosban barnára pirítunk. Ezt óvatosan feleresztjük 2 dl meleg vízzel, majd ha sima, kihűtjük. Keverőtálba tesszük, és 25 dkg porcukrot, 36 dkg lisztet (lehet rozsliszt is), 1 kávéskanál sütőport (vagy fél kávéskanál szódabikarbónát), egy tojást, fahéjat, szegfűszeget, reszelt citrom- és narancshéjat keverünk bele. Zsírral kikent és belisztezett mélyebb tepsiben vagy őzgerinc formában lassan sütjük.
A fenti mézeskalács receptekért köszönet Baltás Zsuzsának. (Forrás: Pékné, II. évf. 6. szám)
| |